Jak utrzymać porządek w domu?

0
Rate this post

Masz już dosyć ciągłego sprzątania, które zajmuje mnóstwo czasu, a ciągle trzeba poprawiać? Z nami dowiesz się jak zrobić to szybko, przyjemnie i skutecznie. Przyjrzyjmy się temu problemowi w tym opracowaniu.  

 Porządki w domu – najważniejsza jest organizacja domu 

 Ze wszystkich stron otacza nas obecnie wiedzą dotyczącą organizacji czasu. Uczymy się odpowiednio zarządzać czasem poświęconym na social media, na pracę oraz na przyjemności. Przy czym techniki właściwego zagospodarowania czasem są coraz bardziej wymyślne i często płacimy ogromne pieniądze tylko po to, by mieć więcej czasu wolnego.  Porządki w domu - najważniejsza jest organizacja domu 

A tymczasem niemal nikt nie rozważa właściwego zarządzania sprzątaniem i czasem, który na te czynności poświęcamy. A jest to faktycznie koncept warty uwagi, by nie tylko nie poświęcać na sprzątanie zbyt dużo czasu, ale równocześnie cały proces przeprowadzić efektywnie i skutecznie.  

Pochylimy się nad tą kwestią w niniejszym artykule, by zaprezentować najnowsze zdobycze technologii w tym zakresie 

Zacznijmy od czegoś, co dla wielu wcale nie jest tak oczywiste, jak być powinno, a na czym można naprawdę polec już na samym początku. Mowa o czymś, co można określić jako organizacja domu.  

Porządek w domu to bowiem pewnego rodzaju stan, na który składa się wiele czynników i działań wzajemnie się wspomagających. Trudno bowiem wyobrazić sobie to, że będziemy mieć zawsze perfekcyjnie zadbane podłogi, a nasze okna pełne będą smug. Ponadto porządek w domu nie jest możliwy do osiągnięcia, jeśli nie będziemy go utrzymywać w odpowiedni sposób. Powinniśmy mieć bowiem pełny plan sprzątania domu, który uwzględni wszystkie działania oraz logiczne podejście do całego procesu. Ważna jest również właściwa organizacja domu, czyli rozmieszczenie kluczowych punktów i elementów w taki sposób, żeby mieć pewność najefektywniejszej pracy. Jak tego wszystkiego dokonać w sposób rozsądny? 

Na początek zbadajmy nieco bliżej, na czym polega plan sprzątania domu i jak go dobrze stworzyć. W tym zakresie nie jest to żadna, wybitna sztuka, a w zasadzie po prostu ułożenie odpowiednich działań w taki sposób, żeby nie sabotować swoich wysiłków. Zacząć należy więc od kilku czynników: 

  1. Kurz opada, zatem odkurzanie powinno nastąpić niemal na samym końcu całego procesu. 
  2. Standardowo, mycie podłóg powinno nastąpić po odkurzaniu. 
  3. Ścieranie kurzy powinno być przeprowadzone tuż przed samym odkurzaniem. 
  4. Przed  ścieraniem kurzy, należy dokonać wszelkiego rodzaju prace dodatkowe – wymiana pościeli lub odkurzanie tapicerki/trzepanie kocy lub nakryć. 
  5. Mycie okien powinno być czynnością, którą przeprowadzamy niezależnie, jednakże z pewnością przed pracami na podłodze. 
  6. Ścieranie płaskich powierzchni powinno nastąpić w trakcie lub po ścieraniu kurzy (mowa o usuwaniu trudniejszych do usunięcie zabrudzeń). 

To najprostszy plan, który uwzględnia logiczne podstawy utrzymania porządku. Dalej następuje kwestia podejścia do prac fazowo lub segmentowo. 

Podejście fazowe jest proste, ale wymaga większej ilości czasu. Polega ono na zbiorczych pracach w zakresie jednego działania. W dużym skrócie – jak ścieramy kurze, to robimy to za jednym zamachem, po kolei w całym domu. Jak odkurzamy, to również wykonujemy to za jednym zamachem. Zaletą tego podejścia jest to, że nie następuje przełączanie się między poszczególnymi pracami. Najlepiej sprawdzi się w domach i mieszkaniach stosunkowo niewielkich (do dwóch lub trzech pokoi). Wadą tego podejścia jest to, że wymaga od nas poświęcenia sporej ilości czasu za jednym zamachem (możemy poodkurzać później, ale jak ścieramy kurze, to żeby nie było problemu, to powinniśmy zetrzeć je wszędzie, za jednym zamachem – przy dużych mieszkaniach, zajmie nam to trochę, a żadne pomieszczenie nie będzie w pełni gotowe do użytku). 

Drugim podejściem, jest podejście segmentowe i, jak można się domyślić, sprawdza się świetnie przy większych domach lub mieszkaniach. Zaletą tego podejścia jest to, że pracujemy określoną ilość czasu i porządkujemy jedno pomieszczenie w całości – od A do Z. Możemy więc się swobodnie przełączać między pomieszczeniami i niemal od razu widzimy efekty. Wadą jest to, że musimy się przełączać między czynnościami – po ścieraniu kurzy, zabieramy się za odkurzanie, a potem mycie podłóg – wszystko po kolei. Przełączanie się angażuje czas. Niemniej podejście segmentowe pozwala nam na systematyczne czyszczenie domu lub mieszkania, niejako “po kawałku”. 

Zastanów się dobrze, które podejście do sprzątania, zapewni najlepszy porządek w domu i będzie u Ciebie działać najlepiej i wdróż je, przy odpowiednim planie. Pokażemy Ci za moment, jak sobie dodatkowo ułatwić życie. Zachęcamy również do poszukiwania innych materiałów zawierających porady na utrzymanie porządku w domu

 Nowoczesne technologie pomagają utrzymać porządek w domu 

 Mając plan na porządek w domu, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak go usprawnić, poprzez wdrożenie właściwego sprzętu. Nie oszukujmy się – niezależnie od Twoich dotychczasowych nawyków w sprzątaniu i tak używasz różnego sprzętu do pracy w różnym zakresie. Nie umyjesz okien odkurzaczem, tak samo jak podłogi się lepiej myje za pomocą mopa, niż na przysłowiowych “kolanach”. 

Dlatego warto mieć świadomość tego, jak nowoczesna technologia ułatwia standardowe procesy, w tym przypadku sprzątania. 

Zacznijmy od czegoś, co nazywamy myjką do okien. Standardowo, chcąc zadbać o czystość okien, najczęściej decydujemy się na ich umycie, a następnie polerowanie do usunięcia smug. W zależności od płynu do mycia i wilgoci, proces ten może zająć naprawdę sporo czasu i zmarnować mnóstwo gazet lub ręczników papierowych. Ani to ekologiczne, ani ekonomiczne.  Nowoczesne technologie pomagają utrzymać porządek w domu 

Tymczasem firmy sprzątające, które dbają o porządek, na przykład, w biurowcach, nie mogą sobie pozwolić na takie działanie. Wykorzystują oni więc myjki do mycia okien. Ty też możesz skorzystać z tego. Jakie to ma zalety? 

Myjka ma specjalną, gumową nasadkę, która ściąga w pełni wilgoć przy pociągnięciu. Odpowiednia ssawka zasysa ją do zbiornika z brudną wodą. Ponieważ smugi i zacieki powstają w wyniku rozmazania wody z detergentem lub wody z brudem – całe te zjawisko, dzięki myjce, nie zachodzi. Korzyści są więc ogromne, ponieważ spada czas mycia okien oraz zużycie ręczników papierowych. Warto więc mieć tego świadomość. Więcej o myjka przeczytasz też na stronie, która pomoże ci wybrać dobrą myjkę do okien 

Kolejną kwestią, jest odmienne podejście do odkurzania. Można bowiem osiągnąć w tym zakresie również znaczne ułatwienie całego procesu. Najpopularniejsze są dwa podejścia. 

Pierwszym z nich, jest odkurzacz centralny. Jego działanie poznasz bliżej na stronie https://odkurzacze-bezprzewodowe-ranking.pl/odkurzacze/centralne/. Tutaj warto wspomnieć o tym, że w odkurzaczu centralnym mamy jedną jednostkę ssącą, zamontowaną z wylotem na zewnątrz, przy ścianie oraz system rur, wmontowany w ściany. W efekcie, przenosisz się tylko ze szczotką i samą rurą, którą podpinasz do odkurzacza jak do gniazdka. Nie musisz więc manewrować całą jednostką, przepinać kabla oraz dbać o wyczyszczenie worka lub pojemnika na kurz na bieżąco. Wystarczy cykliczny przegląd jednostki centralnej, a odkurzanie może być łatwiejsze. To produkt rekomendowany szczególnie do dużych powierzchni. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z urządzeniami jakimi są odkurzacze centralne

Nieco odmiennym podejściem jest odkurzacz bezprzewodowy. To po prostu odkurzacz pionowy, zajmujący niewiele miejsca, zasilany akumulatorowo. Co prawda ma mniejszy pojemnik na kurz oraz ograniczony czas działania, to jednak nie musisz martwić się przełączaniem między gniazdkami oraz docieraniem w różne miejsca. Ponadto pojemnik na brud jest często takich rozmiarów, że wystarczy na oczyszczenie małego domu lub mieszkania – tak samo zresztą jak czas pracy baterii na jednym naładowaniu. Jest to zdecydowanie ogromna wygoda i swoboda w sprzątaniu, ponieważ oszczędzasz czas na przepinaniu kabla z gniazdka do gniazdka oraz przenoszeniu całej jednostki. Wdrożenie zaś takiego sprzętu daje również ogromne możliwości oszczędzania czasu, w związku z powyższymi informacjami. Warto bliżej poznać te możliwości, poprzez odwiedzenie poświęconej im strony, dostępnej pod adresem https://odkurzacze-bezprzewodowe-ranking.pl/odkurzacze/bezprzewodowe/. 

Porządek w domu to jednak jeszcze szersze pojęcie, zaś możliwości w tym zakresie również jest znacznie więcej, niż możnaby się spodziewać. Przyjrzyjmy się jeszcze paru sposobom, na oszczędność czasu i energii. 

 Porządki w domu same się zrobią dzięki odkurzaczom automatycznym i robotom mopującym 

 Ścieranie kurzy to oczywiście spore wyzwanie i problem, a sam proces zawsze zajmuje mnóstwo czasu i wymaga ogromnego zaangażowania. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że zasadniczo meble rzadko zajmują dominującą powierzchnię w domu.  Porządki w domu same się zrobią dzięki odkurzaczom automatycznym i robotom mopującym 

Największy problem, dotyczący pełnego komfortu mieszkania, dotyczy czystości podłóg. To one zajmują najwięcej przestrzeni, a pamiętamy, że kurz opada na dół, ale równocześnie jest na tyle lekki, że można go znowu unieść. W efekcie, jeśli nasze podłogi są brudne i skurzone, to normalnie funkcjonując, wzniecamy kurz, który znowu osadza się na meblach. Strząsając go z mebli, zrzucamy go na podłogę i tak ciągle drepczemy w miejscu, jeśli chodzi o czystość. Owszem – odkurzamy, ale robimy to zawsze za rzadko. Jeśli dodatkowo mamy alergika w domu, to odkurzanie codzienne lub co dwa dni to względy bezpieczeństwa. Porządki w domu zaczynają wtedy przejmować kontrolę. 

Rozwiązaniem mogą być odkurzacze automatyczne i roboty mopujące (często to sprzęty połączone w jedno). Jest to właśnie sposób, na rozwiązanie tego typu problemów. Jak to ma działać? 

Zadaniem robota sprzątającego, czy też odkurzacza automatycznego, jest po prostu poodkurzanie samodzielne domu lub mieszkania. Ma on często stację dokującą, w której się ładuje i z określoną częstotliwością wyjeżdża “w teren” na sprzątanie. Rozwiązania są różne – albo zlecamy proces zdalnie, przez aplikację, albo programujemy kalendarz sprzątanie – w zależności od modelu. Robot mopujący dodatkowo może, poza odkurzaniem, myć podłogi. Jakie to ma znaczenie? Zapraszamy na stronę https://odkurzacze-bezprzewodowe-ranking.pl/odkurzacze/automatyczne-roboty-sprzatajace/ lub https://odkurzacze-bezprzewodowe-ranking.pl/robot-mopujacy/, by poznać ten sprzęt bliżej, a my tu tylko zasygnalizujemy najważniejsze kwestie. 

Otóż w ten sposób, porządki w domu robią się same. Kiedy nikogo nie ma, odkurzacz przejeżdza, czyszcząc podłogi (z uniknięciem przeszkód, za pomocą różnych czujników i rysowania map pomieszczenia). Po zakończeniu pracy, zjeżdża do stacji dokującej na ładowanie. Możesz już ocenić, jaki masz z tego zysk – oszczędność czasu i brak dyskomfortu, z powodu hałasu. 

Za pomocą tych i wcześniej opisanych sprzętów, porządki w domu nie tylko są prostsze, ale również zajmują dużo mniej czasu. Ułatw sobie życie i wdróż tego typu rozwiązanie! Gorąco zachęcamy do zapoznania się z robotami mopującymi

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here