Jak wyczyścić dywan – kilka porad na przywrócenie wykładziny do dawnej świetności

0
47
 Czyszczenie dywanu - najczęstsze problemy 
Rate this post

Dywan to piękny element wystroju, a im bardziej puszysty i bardziej okazały, tym zdecydowanie lepiej. Jednakże dywan, z uwagi na fakt, iż często znajduje się na podłodze, również może być siedliskiem wielu zanieczyszczeń, a nawet szkodliwych drobnoustrojów. Szczególnie zanieczyszczenia są widoczne, ponieważ z czasem dywan ciemnieje i traci wiele ze swoich pierwotnych właściwości. 

Na szczęście okazuje się, że można wyczyścić dywan, wykonując szereg prostych i intuicyjnych czynności. Jest to proces wymagający po prostu odpowiedniego sprzętu. Przyjrzymy się temu, jak wyczyścić dywan i przywrócić go do dawnej świetności. 

 Czyszczenie dywanu – najczęstsze problemy 

 Czyszczenie dywanów to proces, który nie jest taki prosty, jakby się mogło na początku wydawać. Jest bowiem kilka niuansów, które wyłaniają się dopiero wtedy, kiedy już chcemy się pozbyć zabrudzeń. Pierwszym problemem, na który warto zwrócić uwagę i z którym się zetkniemy, jest problem doboru właściwej metody czyszczenia. Jeśli dywan jest bowiem gruby, to czyszczenie na mokro go jest bardzo nierozważnym pomysłem. Wilgoć może bowiem się z niego nie ulotnić, co sprawi, że sam dywan zacznie nam po prostu gnić.  Czyszczenie dywanu - najczęstsze problemy 

Z drugiej strony – ciężko sobie wyobrazić to, jak wyczyścić dywan skutecznie, bez czyszczenia właśnie na mokro. Przecież tradycyjne metody, oparte o odkurzanie, mamy już przetestowane i wiemy, że nie zdają rezultatu. Przecież praktycznie każdy z nas niemal ma odkurzacz w domu i wie, jak się nim posługiwać. 

Wiemy więc, że to nie wystarczy i nie odpowiada na pytanie, jak wyczyścić dywan. Po prostu trzeba czegoś więcej, żeby przeprowadzić ten proces w sposób odpowiedni. To właściwe przygotowanie, ale również świadomość tego, jak powinien ten proces przebiegać i jak wyczyścić dywan, by mu nie zaszkodzić z jednej strony, a z drugiej – by uznać, że jest to czyszczenie skuteczne. Sprawdźcie również inne porady dotyczące czyszczenia dywanów 

Na dobrą sprawę, całość sprowadza się w zasadzie do wprowadzenia odpowiedniego sprzętu. Przy czym – warto mieć świadomość tego, jakie mamy możliwości oraz co warto wdrożyć, by osiągnąć konkretne rezultaty. Poświęćmy temu tematowi dalszą część tekstu, dokładnie analizując to, co oferuje rynek i co możemy w tym kontekście osiągnąć. Zapraszamy. 

 Odkurzacz piorący – najszybsze rozwiązanie 

 Można uznać, że czyszczenie dywanów za pomocą odkurzacza piorącego to pójście po najmniejszej linii oporu. I jest tak w rzeczywistości – po prostu będziemy z jego wykorzystaniem prać dywan. Jak tutaj ma się sama kwestia zagrożenia, o którym pisaliśmy we wstępie? Jak to ma się do wilgoci dywanu? 

Okazuje się, że odkurzacz piorący to najszybsza ale również bezpieczna odpowiedź na pytanie jak wyczyścić dywan. Likwiduje bowiem wiele zagrożeń, a przy okazji sam w sobie oferuje ogromną skuteczność. Śpieszymy z właściwymi wyjaśnieniami.  Odkurzacz piorący - najszybsze rozwiązanie 

Konstrukcja odkurzacza piorącego zakłada w zasadzie obecność dwóch modułów – moduł piorący oraz moduł ssący. Moduł ssący nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem i jego skonstruowanie również nie powinno budzić żadnych wątpliwości. Zadaniem modułu ssącego jest po prostu ściąganie wszelkiego rodzaju brudu – śmieci, okruchów i wielu innych. W tym względzie przypomina on moduł zastosowany w odkurzaczu tradycyjnym, przy czym ma w sobie również nieco dodatkowych możliwości. 

Główną zaletę tego modułu jest bowiem możliwość pracy z wilgocią. W normalnym odkurzaczu nadmiar wilgoci mógłby zatrzeć silnik, lub po prostu nawilżyć worek, co doprowadzi do jego pęknięcia. Tutaj nie ma takich obaw i możesz usunąć wilgoć za pomocą tego sprzętu bez większych problemów. W teorii zatem odkurzacz ten pozwala na uniknięcie problemów opisanych we wstępie – odpowiednia siła bowiem oddessie nadmiar wilgoci i dywan sam w sobie nie zgnije. Jednakże prawdziwa siła objawia się w pełnej konstrukcji. 

Drugi moduł bowiem wykorzystuje wbudowany pojemnik na wodę oraz pojemnik na detergenty. Wlewamy więc płyn i wodę i aplikujemy mieszankę na dywan. Za pomocą odpowiedniej szczotki rozprowadzamy mieszaninę i dokładnie czyścimy, wprowadzając właściwą siłę tarcia. Możemy więc dokładnie w taki sposób wyszorować dywan, polewając go co chwilę mieszaniną wody i detergentów. Odpowiednia pompka pozwala spryskać czyszczoną powierzchnię tak, by nie nagromadziło się zbyt wiele wilgoci i płynu w jednym miejscu. 

Po pełnym procesie prania, oczywiście odsysamy całą wilgoć, za pomocą modułu ssącego – często po prostu przełączając odpowiedni tryb na odkurzaczu. Jest to więc proces bardzo prosty, a teraz kwestia tego, jak wyczyścić dywan nie powinna stanowić większego problemu.  

Możesz oczywiście poznać nieco bliżej możliwości tego typu sprzętu. Na stronie opisującej odkurzacze piorące opracowano dokładnie to, jakie są najpopularniejsze modele, jakich produktów warto używać i jak one dokładnie działają. Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonymi tam informacjami, w celu dokładnego poznania tego produktu i jego możliwości. Zapoznajcie się również z innymi materiałami dotyczącymi odkurzaczy piorących

 Odkurzacz wodny – podobne rozwiązanie, odmienne efekty 

 I tutaj może się pojawić pewnego rodzaju wątpliwość i zakłopotanie. Czy bowiem odkurzacz piorący to zwykły odkurzacz wodny, czy też coś zupełnie odmiennego? Śpieszymy z wyjaśnieniami. Odkurzacz wodny - podobne rozwiązanie, odmienne efekty 

Generalnie, problemy z zabrudzeniami dywanu mogą być dwojakiego typu. Z jednej strony – oczywiście zwykły brud czy zanieczyszczenia. Wtedy warto wdrożyć odkurzacz piorący, by odświeżyć cały dywan. 

Z drugiej strony, może nam chodzić o drobne zanieczyszczenie, lub usunięcie alergenów. Czy w takiej sytuacji potrzeba od razu uruchamiać odkurzacz piorący i aplikować jakiś detergent na dywan? 

Wtedy alternatywą może być odkurzacz wodny. Na pozór – jest to dość podobne rozwiązanie, gdyż oba produkty wykorzystują wodę. Czyszczenie dywanów odkurzaczem wodnym ma jednak inny cel. 

Jest to bowiem sposób, jak wyczyścić dywan w ograniczonym zakresie, usuwając alergeny i zabrudzenia wilgotne. Podobnie jak w odkurzaczu piorącym – moduł ssący jest odporny na działanie wilgoci, więc czyszczenie dywanu jest wydajniejsze. Jednakże to, co czyni cuda w tym sprzęcie to fakt, iż ssanie odbywa się z odprowadzeniem brudu do zbiornika z wodą. W efekcie, to w tej wodzie zawieszone zostają drobnoustroje, alergeny i brud. Dla nas jest to o tyle korzystne, że woda idealnie wiąże tego typu zanieczyszczenia i sprawia, że nie pojawia się rozwój drobnoustrojów. Dzięki temu czyszczenie dywanów jest bardzo bezpieczne. 

A jak wyczyścić dywan odkurzaczem wodnym? Jest to prosty proces, gdyż całość przypominam po prostu zwykłe odkurzanie. Dzięki temu nie ma konieczności suszenia dywanu – woda bowiem nie jest w tym przypadku na niego aplikowana. Cały ten problem więc nie występuje i jest zasadniczo bardzo prosty. 

Więcej na ten temat możesz zresztą przeczytać również na stronie w tym linku. Znajduje się tam obszerne opracowanie tego, jak działają odkurzacze wodne i w który sprzęt warto zainwestować. Zachęcamy, do zapoznania się z treścią tej strony! Przeczytajcie również inne materiały o odkurzaczach wodnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here