Mycie okien w ciąży

0
65
Czy w ciąży można myć okna? - zagrożenia 
Rate this post

Jak doskonale wiemy, ciąża to pewien szczególny stan, w trakcie którego kobieta nie tylko boryka się z pewnego rodzaju trudnościami, związanymi z koniecznością udźwignięcia dodatkowego ciężaru oraz powiększeniem rozmiaru brzucha. 

Ciąża to przede wszystkim stan, w którym nosimy w sobie nowe życie, a te wymaga pewnej delikatności w obyciu oraz szeregu zachowań, które pozwolą nam te życie wydać na świat w pełni zdrowe. Dlatego też warto unikać pewnych czynności w czasie ciąży, zwłaszcza tych najbardziej obciążających, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. 

Pojawia się więc pytanie – czy ciąża wpływa jakoś szczególnie na taką czynność jak mycie okien? Czy w ogóle w tym stanie powinniśmy się na takie coś zdecydować? Przyjrzyjmy się dokładnie temu tematowi w niniejszym artykule. Zapraszamy więc do pełnego przeglądu tego tematu. 

 Czy w ciąży można myć okna? – zagrożenia 

 Mycie okien w ciąży to zagadnienie, nad którym niejeden specjalista się już pochylił i wielu rozważało potencjalne zagrożenia oraz to, jak je niwelować (o ile to w ogóle możliwe). W końcu ustalono kilka istotnych aspektów, które dotyczą tej czynności. Zastanówmy się więc przez moment, czy w ciąży można myć okna i jak tego dokonać. 

Generalnie, jeśli chodzi o mycie okien w ciąży, to w zdecydowanej większości przypadków jest to proces rozważany z wielu perspektyw. Najczęściej mamy więc do czynienia z pewnego rodzaju “przepychaniem” się zwolenników dwóch koncepcji. Pierwsi twierdzą, że kobieta w ciąży powinna unikać za wszelką cenę wszystkich obciążających fizycznie zadań. Wysiłek fizyczny bowiem wpływa na pracę różnych partii mięśni, w tym również mięśni brzucha, co oczywiście może się przełożyć na wiele aspektów rozwoju dziecka – w tym również potencjalne zagrożenia (krążą też teorie o wpływie wysiłku na ryzyko zaplątania w pępowinę czy dopływ składników odżywczych). Druga grupa to z kolei zwolennicy podejścia bardziej liberalnego, którzy twierdzą, że kobieta w ciąży, nie licząc samych utrudnień fizycznych (zwiększona masa ciała, większy ciężar brzucha oraz wybrzuszenie, które może utrudnić nam funkcjonowanie), jest w pełni predysponowana do wszelkiego rodzaju wysiłku fizycznego, a jako dowody prezentują fakty, iż wiele trenerek fitness i specjalistek ds. żywienia również w ciąży się nie oszczędzają z ćwiczeniami fizycznymi, by zachować właściwą sylwetkę. Czy w ciąży można myć okna? - zagrożenia 

Prawda, jak zawsze, leży raczej gdzieś pośrodku. Okazuje się bowiem, że faktycznie nadmiarowy wysiłek fizyczny może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka oraz sam przebieg ciąży. Tutaj należy więc oddać honor zwolennikom tej teorii oraz podejścia, ponieważ mają oni w tym względzie sporo racji. 

Równocześnie jednakże nie można stwierdzić, że kobieta w ciąży nie powinna właśnie decydować się na mycie okien choćby. Tutaj w grę będą wchodzić jeszcze inne aspekty, o których powiemy więcej już za moment, ale nie ma przeciwwskazań co do tego, by wykonywać w ciąży pewne prace fizyczne. Oczywiście – wszystko w pewnych, zdroworozsądkowych ramach oraz bez nadmiernego przeciążania się w każdym zakresie – ze względu na dźwigany ciężar z jednej strony, ale także ze względu na przemęczenie pracą z drugiej strony. 

Czy w ciąży można myć okna więc, czy jednak nie jest to dozwolone? Jeśli chodzi o kwestie czysto wysiłkowe – to wszystko uzależnione jest od tego, jak dana kobieta znosi ciążę. Jeśli ciąża jest zagrożona, to często nawet przemieszczanie się może stanowić powiększenie tego zagrożenia. Jeśli jednak ciąża przebiega zdrowo i prawidłowo, to w czystej teorii nie ma przeciwwskazań co do wykonywania różnego rodzaju prac. W praktyce jednak, znowu należy ten przegląd pogłębić. 

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, jak wygląda proces mycia okien i jakie są zagrożenia w tym zakresie. Pierwszym problemem, który należy rozważyć, jest kwestia dosięgnięcia do odpowiedniej wysokości. Pamiętajmy, że okna mamy różne, ale zasadniczo trudno sobie chyba wyobrazić, by były dostępne z poziomu, na którym się normalnie znajdujemy. Zazwyczaj zachodzi konieczność wejścia na drabinę czy na parapet. Tutaj trzeba przypomnieć, że zawroty głowy w ciąży nie są niczym niezwykłym czy zaskakującym. Można więc łatwo domyśleć się, jakie zagrożenie stanowią w sytuacji, w której dopadną nas na wysokości. Jeśli do tego wpadłyśmy na pomysł, by myć okna po zewnętrznej stronie, na parapecie, to ryzykujemy naprawdę dużo. Konsekwencje takiego podejścia mogą być po prostu tragiczne. 

Drugą kwestią jest ta, dotycząca stosowanych detergentów. W zależności od samego zabrudzenia parapetów czy okien, traktujemy je najczęściej odpowiednio agresywnym płynem. Płyny te wydzielają specyficzny zapach, który jest drażniący, wcale nie dlatego, że mają taką konstrukcję w tym względzie. Drażliwość zapachu wynika z tego, że drażni on nasze drogi oddechowe, a to za ich pomocą dostarczamy tlenu nie tylko do swojego organizmu, ale też organizmu dziecka. Możemy sobie więc wyobrazić, jakie konsekwencje może mieć takie działanie dla nowego życia, które rośnie w naszym wnętrzu. 

Kolejną kwestią jest mycie okien w samym 9 miesiącu ciąży. Jest to czas, w którym intensywny wysiłek może przyśpieszyć drogę dziecka, gdyż powoli układa się ono do wyjścia drogami rodnymi. Jest to jednak czas, kiedy wysiłek fizyczny ma największy wpływ na nas samych. W tym okresie, jak twierdzi wielu specjalistów, istnieje szczególne zagrożenie, jeśli podnosimy ręce zbyt wysoko. Im dłużej je bowiem utrzymujemy i wyżej podnosimy, tym rośnie zagrożenie odklejenia się łożyska. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być więc tragiczne. 

Jak więc możemy podsumować tą analizę? Stwierdzeniem, że owszem – możemy myć okna w ciąży, jednakże powinniśmy rozważyć wiele czynników i zawczasu wypracować wnioski, jak sobie z pewnymi zagrożeniami po prostu poradzić. 

W pierwszym trymestrze, przy założeniu standardowego mycia okien, nie ma większych przeciwwskazań (o ile ciąża nie jest zagrożona i sam lekarz takich przeciwwskazań nie widzi), żeby oddać się myciu okien. Owszem – zakładamy gumowe rękawice, używamy jedynie ekologicznych lub wręcz naturalnych detergentów i uwzględniamy zagrożenie, związane z pracami na wysokościach, o którym już było wspominane. Pilnujemy się, by nie tylko reagować na wszelkiego rodzaju zawroty głowy natychmiastowym zejściem (najlepiej z drabiny, rezygnując z wchodzenia na parapet czy krzesło lub taboret), ale również nie nadwyrężać się zbytnio i dbać szczególnie o to, żeby nie poddawać się zbyt intensywnemu wysiłkowi. Po prostu, jeśli już musisz myć w ciąży okna, to zaakceptuj fakt, że trzeba robić to wolniej, z podziałem na mniejsze części i mniej intensywnie. Po prostu jesteś w odpowiednim stanie.Zanim zabierzecie się do pracy poczytajcie koniecznie więcej o tym czy w ciąży można myć okna 

 Myjka do okien – niezastąpiona pomoc przy myciu okien 

Co ciekawe, obecnie da się dostrzec, że istnieje faktyczna alternatywa dla tych wszystkich działań i podejście, które może wyeliminować większość zagrożeń, jeśli chodzi o mycie okien w ciąży. Okazuje się bowiem, że całość sprowadza się tak naprawdę do tego, by usuwać czynniki ryzyka tak, by po prostu nie dochodziło do powstawania ryzykownych sytuacji. Owszem – rękawice ochronne i ekologiczne detergenty to dobry pomysł. Ale jeszcze lepszym jest wdrożenie myjki do okien, która jest sprzętem o szczególnym przeznaczeniu i wybitnie wspierającym nas w tym procesie. 

Myjka do okien to rozwiązanie, które ma nam ułatwić mycie okien (oczywiście niezależnie od kwestii samej ciąży). Możemy z niego korzystać cały czas, jednakże warto mieć świadomość, że w ten sposób eliminujemy większość przeszkód w kontekście mycia okien w ciąży. Dlaczego? 

Przede wszystkim – myjka do okien zmniejsza czas i wysiłek, jaki musimy poświęcić na umycie szyb. Standardowo bowiem, cały proces składa się oczywiście z umycia wstępnego (raz, lub więcej razy), które ma za zadanie zebrać największy brud, a następnie z mycia z użyciem odpowiedniego płynu do szyb i całym procesem żmudnego polerowania gazetami, szmatkami czy ręcznikami papierowymi. To jeden z najbardziej uciążliwych i wymagających elementów całego procesu.  Myjka do okien - niezastąpiona pomoc przy myciu okien 

Myjka do okien stanowi tu alternatywę, a jakiego typu, to już zależy od samego modelu myjki. Standardowo jednak jej głównym celem jest ściąganie brudu za pomocą ssawki oraz specjalnej ściągaczki i pojemnika na brudną wodę. Czasem modele też udostępniają moduł spryskiwania wodą z płynem – w formie wbudowanego modułu czy też osobnego sprzętu. Niemniej – najważniejsza jest kwestia ściągania brudnej wody i zabrudzeń. Ściągaczka wraz z modułem ssącym jest od tego, by zminimalizować wysiłek przy polerowaniu, które nie jest już konieczne (bo zacieki powstają w wyniku nadmiaru brudnej wody i jej nieodpowiedniemu ściągnięciu innymi metodami). Mycie okien jest więc dużo prostsze i przyjemniejsze. 

Kolejną kwestią jest to, że wiele myjek ma funkcję mycia parowego. Wtedy w ogóle nie ma zagrożenia detergentami i tego typu sprawami. Nawet jeśli są obawy, to można korzystać z detergentów ekologicznych – nie ma tutaj żadnych problemów czy przeciwwskazań. Te ryzyko jest więc zminimalizowane i nigdy nie było zbyt duże. 

Na koniec pozostaje więc prosta kwestia – a co z sięganiem na odpowiednią wysokość oraz sprawami, związanymi z dostępnością okien? Tutaj też trzeba zwrócić uwagę na to, jakie akcesoria mamy w konkretnym zestawie dołączonym do myjki. Często bowiem można znaleźć tam specjalny wysięgnik lub rurę teleskopową, którą można podłączyć do samej myjki. W efekcie, możesz myć okna pozostając na ziemi i nie ryzykując upadkiem w razie zawrotów głowy. Jest to oczywiście spory plus tego sprzętu, z którego nie każdy zdaje sobie sprawę. 

Pojawić się może jeszcze obawa o ciężar myjki oraz o to, jak on wpływa na proces mycia okien w ciąży. Tutaj sprawa jest zasadniczo dość prosta – myjki te są dość lekkie, ważą lekko ponad kilogram więc  owszem – stanowią pewnego rodzaju ciężar, jednak nie jest on zbyt duży. Nie powinniśmy się więc tym specjalnie przejmować, a mając komfort sprzątania bez wchodzenia na drabinę, możemy podjąć się wyzwania na raty. Przed zakupem koniecznie poczytajcie na temat wyboru myjki do okien

Więcej o myjkach i ich możliwościach przeczytasz też na naszej stronie na której zobaczycie naszą ofertę na myjki do okien. Zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi tam treściami. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here