Nie mam siły sprzątać – co zrobić gdy nie możesz zmotywować się do sprzątania? 

0
179
Z czym mamy największe problemy sprzątając
5/5 - (1 vote)

Przyznać musisz, że problem, który postawiono w tytule, dotyczy bardzo wielu osób i pewnie też w Twoim życiu pojawiła się okazja do zmierzenia się z nim. Nic dziwnego – sprzątanie to bardzo angażujący i wymagający proces, który dość wydatnie wpływa na nasze życie oraz ilość wolnego czasu. Wymaga też wysiłku, co dodatkowo czyni z niego proces szczególnie uciążliwy. I co z tym faktem zrobić? 

Przyjrzymy się temu, jak ułatwić sobie sprzątanie oraz po prostu wreszcie zadbać cyklicznie o czystość. Będziemy tutaj analizować nie tylko pewne nawyki, ale również dostępne rozwiązania, które pozwolą Ci na znaczne uproszczenie sobie całego sprzątania. Zapraszamy do zapoznania się z treścią tego opracowania. 

Z czym mamy największe problemy sprzątając? 

 Wielokrotnie może się okazać, że stajesz przed zabrudzonym pokojem, dostrzegając osadzający się kurz, a może wręcz odczuwając już dolegliwości alergiczne i uświadamiasz sobie rzecz następującą: “Nie mam siły sprzątać.”. Im większe masz zaległości i rzadziej to robisz, tym coraz częściej nachodzi Cię myśl – “Mam problem ze sprzątaniem”.  Z czym mamy największe problemy sprzątając

Zanim zaczniesz się karcić i krytykować, pora sobie uświadomić jedną, kluczową sprawę – nie jesteś sama/sam! Takie nastawienie wobec sprzątania ma wiele osób i definiuje ono to, jak sobie radzą z tym problemem oraz czy w ogóle sobie jakoś radzą. Dlatego też, jeśli nachodzą Cię myśli typu “nie mam siły sprzątać”, to zamiast się karcić następnym razem i zmuszać do pracy – zastanów się nad tym, w jaki sposób możesz ten problem rozwiązać. Wierzymy, że dalsze informacje, zawarte w artykule, będą stanowić odpowiednią odpowiedź dla Ciebie. 

Zastanówmy się bowiem – skąd bierze się problem ze sprzątaniem oraz z faktem, iż nie udaje nam się tego procesu przeprowadzić wystarczająco skutecznie? Najczęściej można zauważyć, że zachodzą trudności na etapie cykliczności samego sprzątania. Po prostu nie jesteśmy w stanie powtarzać tej samej, dość żmudnej czynności, na przykład raz w tygodniu. Ba – jeśli masz zwierzęta, lub jesteś alergikiem albo mieszkasz w mieście, to szybko zauważysz, że sprzątanie raz w tygodniu to za mało. Pełny proces należałoby bowiem przeprowadzać dwa, a nawet trzy razy w jednym tygodniu. Już teraz możesz sobie wyobrazić, jak spory to problem, choć pewnie masz w tym względzie praktyczne doświadczenia. 

Pełne sprzątanie bowiem to często proces zajmujący przynajmniej godzinę. Wymaga bowiem od razu pościerania kurzów, z przesuwaniem wszystkich elementów na meblach, a następnie z odkurzaniem. Już samo to wydaje się być zbyt uciążliwe. 

Jednakże wielu nie zdaje sobie sprawy, ponieważ nie prowadzi odpowiednich pomiarów, że tak naprawdę jest to zaledwie element całości. Wiele czasu tracisz na cykliczne wymiany wody, ale również przepinanie odkurzacza. 

Bardzo rzadko bowiem nasz odkurzacz ma wystarczająco duży zasięg, by dotrzeć do każdego zakamarka przy jednym podłączeniu. Najczęściej wygląda to tak, że odkurzysz część pokoju z jednego gniazdka, a kolejną część musisz odkurzyć z drugiego gniazdka. Owszem – czasem możesz sięgnąć przy jednym przyłączeniu nieco dalej i, na przykład, posprzątać dwa czy nawet trzy pomieszczenia. Jeśli jednak masz dom piętrowy, lub układ pokoi niekorzystny, to pojawia się konieczność przepinania. 

W efekcie proces ten potrafi strawić bardzo dużo cennego czasu, który jest czasem w pełni zmarnowanym. Pytanie jednakże – dlaczego kładziemy na ten aspekt tak duży nacisk i analizujemy to tak dokładnie? 

Ponieważ sam proces odkurzania ma kluczowe znaczenie i jest to w zasadzie najważniejsza konkluzja całości. Śpieszymy z wyjaśnieniami i dokładną analizą tego problemu. 

Zasada osadzania się kurzu jest bardzo prosta – jest on nieco cięższy od powietrza, zatem zawsze opada na sam dół. Kurz opada oczywiście równomiernie, na całej powierzchni pomieszczenia, a ta najczęściej jest zagospodarowana przez podłogi, które stanowią znacznie większy procent całości w stosunku do mebli. Nie zawsze to dostrzegamy, ale kurz na podłogach pojawia się niemal cały czas, przy czym my używamy pokoju i chodzimy, wzniecając go na nowo. W końcu opadnie on więc na meble i na nich dostrzegamy kurz w pierwszej kolejności. W końcu rzadko któryś z nas schyla się i sprawdza stan podłóg. Dostrzegając więc kurz na meblach, podejmujemy decyzję o sprzątaniu, przy okazji już będąc spóźnionym. 

W czym więc tkwi klucz do sukcesu? W cyklicznym odkurzaniu, co pozwoli nam zebrać kurz i brud z podłogi, który nie będzie się unosić i osadzać na meblach. Dodamy do tego użytek codzienny mebli, który sprawia, że kurz opada na podłogę i mamy pełny obieg procesu – by zmniejszyć częstotliwość ścierania kurzy i sprzątania w ogóle, musimy odpowiednio często odkurzać. Im częściej, tym lepiej i nawet dzienne odkurzanie wchodzi w grę. Przeczytajcie również inne materiały zawierające porady na szybkie sprzątanie

Pytanie jednak – komu będzie się chciało dziennie odkurzać całe mieszkanie? Zwłaszcza, że potem najlepiej by było jeszcze powycierać? Okazuje się, że można to sobie znacznie uprościć. 

 Robot sprzątający – czystość bez wysiłku 

 Wiele osób nie jest jeszcze przekonanych do robotów sprzątających, czyli po prostu odkurzaczy automatycznych i autonomicznych, które same odkurzają. Pojawia się wiele kontrargumentów przeciwko takiemu stanowi rzeczy, a większość wynika wprost z błędnych założeń lub przekonań. Robot sprzątający - czystość bez wysiłku

Siłą takiego odkurzacza nie jest moc ciągu, wielkość pojemnika na kurz czy inne, techniczne aspekty. Siłą tego sprzętu jest regularność i automatyzacja.  

Odkurzacz automatyczny posiada bowiem specjalny zestaw czujników, które na bieżąco zbierają informacje z otoczenia. Czasem taki sprzęt ma funkcję wykrywania zabrudzenia i od razu udaje się w to miejsce w celu posprzątania. Najważniejsze jest jednak to, że odkurzacz tego typu potrafi omijać przeszkody i uwzględniać wysokość mebli, by ocenić, czy da radę wjechać np. pod kanapę. W efekcie, dodając do tego standardowy cykl pracy, oparty o zygzak lub falowanie oraz możliwość przejeżdżania nad progami, zdolność do kontroli poziomu naładowania i doładowywania oraz harmonogram sprzątania, okazuje się, że możemy zlecić odkurzaczowi dzienne odkurzanie w czasie naszej pracy i nieobecności. Najlepsze modele mają też dedykowane aplikacje, które pozwalają wskazać miejsca, które należy ominąć przy sprzątaniu, zaplanować sprzątanie czy zlecić je zdalnie, na przykład z pracy. W efekcie przychodzisz od razu do czystego domu lub mieszkania, ale najważniejsze jest to, że odkurzanie nie angażuje czasu i odbywa się regularnie, zmniejszając ilość kurzu. W efekcie, przy dobrze rozplanowanym układzie mebli, po prostu możesz raz w tygodniu poprawić efekt ścierając kurze (których i tak będzie dzięki temu zdecydowanie mniej). Dlatego jest to sprzęt, który jest warty uwagi i należy rozważyć jego wdrożenie. Więcej przeczytasz też na stronie poświęconej tego typu produktowi, opisującej roboty sprzątające. Zachęcamy również do zgłębiania tematu odkurzaczy automatycznych

 Odkurzacz bezprzewodowy – uwolnij się od ograniczeń 

 Wspominaliśmy o tym, że wszelkiego rodzaju problemy typu “nie mam siły sprzątać”, wynikają w dużej mierze z działań dodatkowych, typu przepinanie kabla lub wymiana wody. Przy czym w kontekście odkurzacza trzeba też zwrócić uwagę, że sprzęt tego typu zawsze trochę waży. Dochodzi więc cała kwestia związana z koniecznością jego przenoszenia i siłowania się. To również sprawia, że wiele osób stwierdza po prostu – “nie mam siły sprzątać, ponieważ jest to męczące samym faktem obsługi sprzętu”. Odkurzacz bezprzewodowy - uwolnij się od ograniczeń

Owszem – jeśli nie masz w domu odkurzacza automatycznego, to dalej jest to spory problem. I da się zrozumieć, że z różnych względów nie została jeszcze podjęta decyzja o tym zakupie. Choć nie jest to mogąca się mierzyć z robotem sprzątającym alternatywa, to jednak istnieje sposób, by ułatwić sobie życie. 

Po prostu zainwestuj w odkurzacz bezprzewodowy. Już jego nazwa powinna wyjaśniać sporo w kontekście działania tego sprzętu i jego wpływu na uproszczenie sprzątania. Zwyczajnie wyeliminujesz w ten sposób konieczność przepinania się. 

Większość odkurzaczy bezprzewodowych ma pojemny akumulator, który wystarczy na odkurzenie całego domu lub mieszkania za jednym zamachem. Już tylko w tym względzie oszczędzasz masę czasu. 

Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że odkurzacze tego typu mają zminimalizowaną konstrukcję – eliminuje się osobny wąż, rurę i jednostkę odkurzacza, a wszystko wkłada się w prosty moduł, w którym każdy element stanowi kolejne przedłużenie. W efekcie, nie tylko jest to odkurzacz mniejszy, ale też dużo lżejszy. Jeśli dodamy do tego mnogość akcesorii, często dostępnych z obudowy, to oszczędzasz dzięki niemu nie tylko mnóstwo czasu, na wymianę akcesorii, a wcześniejsze ich pobranie, przepinanie kabla itp., ale równocześnie znacznie mniej się męczysz samym odkurzaniem i koniecznością noszenia ciężkiego sprzętu. Praca z tego typu odkurzaczem faktycznie może być czystą przyjemnością. Sprawdź co jeszcze wyróżnia odkurzacz bezprzewodowy

Więcej o takim sprzęcie przeczytasz też na stronie która pomoże ci wybrać dobry odkurzacz bezprzewodowy 

 Robot mopujący – automatyzacja mycia podłóg 

 Pozostaje na sam koniec prosta kwestia – skoro już wszystkie kurze starte, a podłogi odkurzone, to wypadałoby je jeszcze umyć. I tutaj znowu “zapala się czerwona lampka” – “nie mam siły sprzątać, a tu jeszcze mycie podłóg”. Jest to również uciążliwy proces, bo wymaga wymiany wody, wykręcania mopa oraz zbierania zabrudzeń zgodnie z pewnym schematem. Robot mopujący - automatyzacja mycia podłóg

Można sobie uprościć to jednak, wprowadzając robota mopującego. Posiada on podobną konstrukcję do odkurzacza automatycznego i podobne rozwiązania, przy czym ma szereg czynników, które czynią z niego sprzęt jeszcze lepszy (o ile sam robot mopujący nie jest po prostu funkcją robota odkurzającego, a tak jest coraz częściej). 

Przede wszystkim mopowanie jest prostsze, ponieważ nie wymaga dodatkowego wymieniania pojemnika na brud i wielu działań konserwujących. Zakładamy bowiem, że podłogi są już odkurzone, a robot może zająć się resztą. W takim układzie, jest to rozwiązanie, które działa najlepiej ze wszystkich rozwiązań automatycznych i warto na nie postawić. By dowiedzieć się więcej odwiedź naszą stronę

Wierzymy, że powyższe opracowanie odpowiada na problem typu “nie mam siły sprzątać”. Wystarczy wdrożyć już jeden z tych produktów do użytku, by wydatnie uprościć sobie życie. Przeczytajcie więcej na temat tego co czyni roboty mopujące wyjątkowymi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here