Święta tuż tuż – doradzamy jak uporać się ze świątecznymi porządkami 

0
129
 Kiedy rozpocząć świąteczne porządki
Rate this post

Zbliża się okres świąteczny. Zanim będziesz myśleć o tym, jakie potrawy podać na wigilijnym stole i jakie prezenty i komu kupić, trzeba się zastanowić przez chwilę nad tym, jak uporać się ze świątecznymi porządkami. 

Wiele osób mogłoby w tym momencie stwierdzić – zrobimy to tak jak zawsze, w oparciu o te same procesy i z tym samym sprzętem. Pojawia się jednak pytanie – czy faktycznie tego chcesz? 

Masz pewnie odniesienie do tego, ile to może zająć i jak wymagające jest to działanie. To ogromne koszta czasowe oraz energetyczne, które trzeba ponieść, żeby doprowadzić dom czy mieszkanie do odpowiedniego poziomu. Przy czym – trzeba ponieść, ale można przecież sobie ułatwić zadanie. Święta tuż tuż - doradzamy jak uporać się ze świątecznymi porządkami 

Trzeba konkretnie po prostu zrozumieć, jak taki proces powinien przebiegać i jak się do niego odpowiednio przygotować. To wcale nie jest takie trudne i wymaga po prostu wiedzy i świadomości co do tego, jakie mamy możliwości. Przyjrzymy się temu w tym artykule, ale zaczniemy od odpowiedniego przygotowania. By nie przedłużać – zapraszamy do treści opracowania. 

 Kiedy rozpocząć świąteczne porządki? 

 Pierwsze, zasadnicze pytanie, które może się pojawić, brzmi następująco – kiedy zacząć świąteczne porządki, by wyrobić się, nie przepracować się, a równocześnie by miało to sens. Wbrew pozorom, ta kwestia może być zarówno łatwa jak i mocno problematyczna. Jak ocenić więc, kiedy jest właściwa pora na świąteczne porządki? 

Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest to, jak duże mamy mieszkanie lub dom. W sytuacji, w której mamy do posprzątania więcej niż 3 – 4 pokoje, trzeba podejść do tematu od nieco innej strony i lepiej postawić na modułowość, a nie procesowość. Rozwiniemy to w dalszej części tekstu.  Kiedy rozpocząć świąteczne porządki

Kolejną kwestią, jest szybka analiza tego, jaki jest rozkład okien w naszym domu. Jeśli mamy po standardowym oknie na pomieszczenie, to można uznać, że nie będzie to problematyczna kwestia. Jeśli jednak mamy okna duże, rozmieszczone gęsto, a do tego mamy również wiele szyb, luster czy wystaw w domu, to wtedy również trzeba podejść raczej do tematu w oparciu o moduły sprzątania. 

Ostatnią kwestią jest orientacyjna powierzchnia podłóg i stosunek tej powierzchni do mebli (czy więcej mamy mebli, czy “gołych” podłóg) oraz stosunek poszczególnych powierzchni do siebie (ile mamy dywanów i wykładzin, w stosunku do paneli czy kafelek). 

Przy czym – żeby była jasność – nie chodzi nam o to, by mieć te stosunki dokładnie policzone i ujęte procentowo. Chodzi o zastanowienie się nad tym, czy w zdecydowanej większości trzeba się będzie skupić na oknach, czy na przykład żadnym problemem nie będzie z ajednym zamachem zetrzeć kurze, poodkurzać, umyć okna i wytrzeć podłogi. Jakąś świadomość proporcji więc po prostu trzeba mieć. 

Ostatnim czynnikiem, który uwzględnimy, jest zestaw informacji dodatkowych. Trzeba ocenić jak często musimy w ciągu roku myć okna (zależy od okolicy oraz tego, jak osadza się na nich brud) oraz jak często zmieniamy pościel.  

I od tej ostatniej kwestii zaczniemy analizę, by odpowiedzieć na pytanie, kiedy rozpocząć świąteczne porządki. Odpowiedź jest bardzo prosta – zepnij to czasowo z wymianą pościeli właśnie oraz myciem okien. Jeśli myjesz okna raz w miesiącu, to ustaw proces mycia tak, by wyrobić się z tym na tydzień przed świętami. Tak samo z wymianą pościeli. Dzięki temu na święta będzie czysto i przyjemnie. 

Następnie policz ile zajmowało Ci to do tej pory czasowo, uwzględnij swoje pozostałe obowiązki i podziel przez liczbę dostępnych dni. Weź pod uwagę, że tydzień przerwy w odkurzaniu przy braku pupila to takie skrajne maksimum. Ze ścieraniem kurzy jest podobnie. 

Z takimi punktami odniesienia, otrzymasz orientacyjny czas rozpoczęcia porządków. Wydłuż go pesymistycznie o tydzień i masz odpowiedź na pytanie kiedy zacząć. 

My za chwilę pokażemy Ci, jak poradzić sobie nawet przy przypadkach losowych i po prostu przyśpieszyć proces. Zyskany czas, potraktuj jako drobny upominek na święta i dobrze wykorzystaj. 

 Jak zaplanować świąteczne porządki? 

 Dobrze przeprowadzone świąteczne porządki to nie tylko wypadkowa tego, od czego zacząć, by było to sprawnie przeprowadzone. Niezwykle istotne jest również to, jaką kolejność się zachowa i jak ten proces będzie przebiegać krok po kroku. Chodzi bowiem o zminimalizowanie wydłużających przestojów, zmniejszenie potrzebnego wysiłku i w efekcie – czasu. Jak zaplanować więc świąteczne porządki? 

Pamiętasz weryfikację z poprzedniego akapitu, czy będziemy patrzeć modułami czy procesami? Właśnie tutaj jest na to pora. Sprzątanie modułowe to bowiem sprzątanie pomieszczenie po pomieszczeniu. W takim przypadku, ponieważ pomieszczeń mamy dużo, dzielimy pokoje tak, by uporządkować jeden, dwa w ciągu dnia. Możesz więc policzyć, kiedy zacząć, żeby zdążyć.  Jak zaplanować świąteczne porządki

Wchodzimy do danego pomieszczenia i przebieramy pościel, następnie myjemy okna, ścieramy kurze, odkurzamy, wycieramy podłogi i zamykamy pomieszczenie. Łazienkę i toaletę zostawiasz na koniec, ale tuż przed kuchnią. Oczywiście, nie w każdym wykonasz wszystko. 

Przy małej ilości pomieszczeń, podziel sobie wszystko procesami. Jednego dnia więc przebierasz pościel oraz myjesz wszystkie okna w domu lub mieszkaniu. następnie ścierasz wszystkie kurze, odkurzasz i wycierasz podłogi. Do mycia okien lub ścierania kurzy dołącz mycie kafelek na ścianach w łazience i mycie luster. 

Teraz, skoro już wiesz jak zaplanować świąteczne porządki, rozbij sobie plan sprzątania zgodnie z wyznacznikami. Możesz się w tym momencie zastanowić nad tym, jak ten proces wygląda oraz czy można sobie coś uprościć. My już podpowiadamy, że jak najbardziej, a wystarczy postawić na właściwe podejście do tematu. I wdrożenie właściwego sprzętu. Sprawdźcie też inne źródła na temat tego jak zaplanować świąteczne porządki

 Odkurzacze bezprzewodowe – szybki i wygodny sposób na porządki świąteczne 

 Jeśli sprzątasz, procesowo zwłaszcza, świetnym rozwiązaniem będzie odkurzacz bezprzewodowy. Dlaczego akurat taki sprzęt i jaką przewagę ma on nad odkurzaczem przewodowym? Wydawać by się mogło, że to oczywiste – nie ma kabla, który plątałby się pod nogami. 

Jednakże taki sprzęt jest znacznie bardziej przydatny. Odkurzacz bezprzewodowy bowiem nie wymaga wypinania kabla z gniazdka i przepinania go do kolejnego, by sięgnąć we właściwe miejsce. Oznacza to, że w tym zakresie po prostu oszczędzasz ogromną liczbę czasu i minimalizujesz wysiłek. Odkurzanie nie zajmuje zbyt dużo czasu, więc jednym ciągiem możesz uporządkować wszystkie pomieszczenia. Zdecydowanie jest to podejście rozsądne i logiczne. Odkurzacze bezprzewodowe - szybki i wygodny sposób na porządki świąteczne 

Nawet jeśli sprzątasz w systemie pokój po pokoju, to odkurzacz bezprzewodowy się sprawdzi bardzo dobrze. Ma lekką konstrukcję, więc swobodnie go przeniesiesz tam, gdzie potrzebujesz równocześnie z resztą potrzebnego sprzętu. Jest on oczywiście również od razu gotowy do pracy – nie rozwijasz kabla i nie szukasz gniazdka, by go podłączyć. Kiedy skończysz pozostałe procesy, bierzesz odkurzacz i zaczynasz po prostu odkurzanie. Zgrabna konstrukcja dodatkowo sprawi, że usuniesz zabrudzenia również z trudno dostępnych miejsc i łatwo jest tam dotrzeć dzięki wielu rozwiązaniom konstrukcyjnym.  Koniecznie poszukaj dodatkowych informacji jeśli wybór odkurzacza bezprzewodowego jest dla ciebie problemem 

Odkurzacz bezprzewodowy ma jednak jeszcze więcej plusów, o których możesz przeczytać również na naszej stronie opisującej odkurzacze bezprzewodowe

 Myjka do okien – czyste okna w kilka minut 

 Jeśli zmierzamy w stronę maksymalnego upraszczania sobie pracy, to nie można pominąć kwestii myjek do okien. Dziś mamy do dyspozycji naprawdę wiele rozwiązań, które oferują sobą sporą skuteczność. 

Dlaczego myjka do okna to jednak dobry wybór? Ponieważ skraca maksymalnie proces mycia okien. Ściąga bowiem całą wilgoć i brudną wodę wraz zanieczyszczeniami, przy okazji wykorzystując do tego gumową ściągaczkę. Jakie to ma znaczenie i wpływ na proces mycia okien? Odpada całość polerowania, która do tej pory opierała się o mozolne czyszczenie z wykorzystaniem gazet czy też ręczników papierowych. Choć użytkowanie myjki wymaga pewnej wprawy, to jednak po jej nabyciu możesz procedurę naprawdę zmieścić w kilku minutach w kontekście jednego okna. Jest to zysk czasowy wprost niesamowity, z którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Myjka do okien - czyste okna w kilka minut 

Ale myjka do okien to nie tylko czyste okna w kilka minut. Można ją użyć bowiem do szklanych stołów czy luster, więc i ich mycie będzie szybsze. Równocześnie jednak myjka do okien sprawdzi się często w przypadku mycia kafelek. Pewnie już dostrzegasz ten zysk – cały proces szorowania kafelek w łazience odpada i zostaje skrócony. Warto poczytać, czy Twoja myjka ma taką możliwość i dysponujesz odpowiednimi do tego akcesoriami. To się zwyczajnie w świecie po prostu opłaca. Sprawdź też inne materiały jeśli chcesz się dowiedzieć jak wybrać dobrą myjkę do okien

Więcej o samych myjkach do okna można też przeczytać na naszej stronie opisującej najlepsze myjki do okien  , gdzie sprzęt ten został dokładnie opisany i przeanalizowano również jego działanie. 

 Mop parowy -lśniące podłogi na święta 

 A skoro już przyśpieszyliśmy mycie okien, ścieranie kurzy w łazience, czyszczenie kafelek i odkurzanie, to przyśpieszmy jeszcze mycie podłóg. Dokonamy tego za pomocą mopa parowego, którego możliwości są często oszałamiające. 

Mop parowy bowiem nie wymaga użytkowania detergentów, zatem jest to proces zdecydowanie bardziej ekologiczny. Ponadto sam mop jest gotowy do użytku już w kilkanaście sekund od uruchomienia, nie wymaga każdorazowego wykręcenia i osuszenia, a pozwala znacznie szybciej oczyszczać podłogi. Dlaczego?  Mop parowy -lśniące podłogi na święta 

Ponieważ wykorzystuje parę wodną, czyli połączenie wilgoci i wysokiej temperatury. W takim zestawieniu, większość zanieczyszczeń można zlikwidować znacznie szybciej i kosztuje to nas zdecydowanie mniej energii. Procedura ta ponadto przebiega również dużo szybciej i przy mniejszym wysiłku. O różnych rodzajach mopa oraz dostępnych rozwiązań, działaniu i skuteczności, możesz również przeczytać na stronie opisującej mop parowy 

Jak więc widzimy, wdrożenie odpowiedniego sprzętu jest często działaniem logicznym i koniecznym do tego, żeby pracę sobie ułatwić. Dziś możemy zdecydować się na przyśpieszenie dowolnej czynności – do wielu bowiem standardowych procesów można dobrać odpowiednie narzędzie, które przyśpieszy jego przeprowadzenie. Warto jednakże w tym kontekście pamiętać szczególnie o tym, że dobry plan to podstawa, ale bez właściwego sprzętu plan pozwoli na niewielkie oszczędności czasowe. Dlatego już dziś rozważ wdrożenie takiego rozwiązania, by spokojnie podejść do organizacji świąt i przeżywania tego magicznego okresu. Sprawdźcie inne materiały na temat tego jak wybrać mop parowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here