Co to jest oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które służy do oczyszczania powietrza ze szkodliwych pyłów, w tym pyłu PM-10, a także alergenów i groźnych bakterii. Urządzenie do oczyszczania powietrza można kupić w różnych wersjach z wieloma filtrami. Aktualny ranking oczyszczaczy można znaleźć tutaj. Dostosowuje się je do naszych potrzeb, dlatego możemy zakupić oczyszczacz powietrza z jonizacją lub z nawilżaniem.
Nawilżanie powietrza jest bardzo potrzebne, zwłaszcza kiedy mamy w domu małe dzieci. Wtedy w urządzeniu zamontowany jest specjalny pojemnik na wodę. Po filtracji powietrza urządzenie tworzy w środku mgiełkę, która wraz z oczyszczonym powietrzem wydostaje się z urządzenia za pomocą wentylatorów.
Jak działa oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza niezależnie od rodzaju ma wbudowany w sobie wentylator. On inicjuje obieg powietrza, dzięki czemu do oczyszczacza dostaje się powietrze. Tam jest ono filtrowane przez różne rodzaje filtrów, które w zależności od modelu występują po sobie w kilku sztukach. Zasysane powietrze, które zostanie już przefitrowane „wraca” do pomieszczenia w oczyszczonej postaci.
Oczyszczacz może dodatkowo jonizować powietrze lub je nawilżać, w zależności od zaawansowania danego modelu. Taki schemat pracy jest bardzo wydajny i skuteczny, ponieważ powietrze już raz oczyszczone nadal jest zasysane przez urządzenie, dzięki czemu mamy pewność, że jest ono stale oczyszczane.
Ze względu na różną budowę i działanie możemy wyróżnić kilka rodzajów oczyszczaczy powietrza:
- Oczyszczacze dla alergików
Te rodzaje oczyszczaczy mają wbudowany tzw. filtr wstępny. To filtr, który można myć ręcznie i wyłapuje on największe cząsteczki pyłów, w tym widoczne pyłki roślin, ale również sierść. Dodatkowo często wyposażone są w dokładny filtr węglowy, który pozwala na lepsze wychwytywanie pyłów, które są dla nas niewidoczne. Eliminują również zarodniki pleśni i grzybów.
- Oczyszczacze antysmogowe
Są to oczyszczacze z filtrem węglowym oraz filtrem HEPA, najczęściej klasy E10, które wychwytują pyły, w tym pył PM-10. Pochłaniają je i niwelują przy tym ich negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zmniejszają również ilość szkodliwego dla nas benzoapirenu, który unosi się w powietrzu, zwłaszcza w dużych miastach.
- Oczyszczacze z jonizatorami powietrza
Oczyszczacze tego typu mają wbudowane w sobie generator jonów. Wytwarzane jony ujemne uwalniane są do pomieszczenia, dzięki czemu niwelują negatywny wpływ jonów dodatnich. Dodatnie jony wytwarzają środowisko, w którym rozwijają się groźne dla nas grzyby i wirusy. Jonizacja sprawia, że przefiltrowane powietrze wolne jest od pyłów, ale również od chorobotwórczych cząsteczek. Polecane są oczyszczacze powietrza wraz z jonizacją zwłaszcza dla osób, które mają obniżoną odporność oraz dla dzieci.
- Oczyszczacze powietrza z nawilżaniem powietrza
Nawilżacza powietrza wykorzystywany w urządzeniach pozwala na dodatkowe nawilżenie już oczyszczonego powietrza. Dzięki pojemnikowi na wodę oczyszczacza za każdym razem, kiedy skończy proces zasysania i oczyszczania powietrza, wydmuchuje również mgiełkę. Para wodna miesza się z powietrzem, przez co lepiej nam się oddycha. Jest zalecany zwłaszcza do domów z małymi dziećmi. Taki oczyszczacz sprawia, że znacznie przyjemniej nam się oddycha, zwłaszcza zimą, kiedy powietrze w mieszkaniach potrafi być bardzo suche przez włączone grzejniki. Na naszej stronie głównej znajdziecie listę artykułów AGD wartych uwagi
Niezależnie od tego jaki oczyszczacz wybierzemy, warto zapoznać się z jego funkcjami oraz z rodzajami użytych filtrów, by dobrać odpowiednie urządzenie dla nas. Na naszej stronie znajdziecie najlepsze oczyszczacze powietrza
O filtrach można przeczytać w artykule: „Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza. Klasy filtracji”.