Oczyszczacz powietrza. Co to jest? Jak działa?

0
5/5 - (1 vote)

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które służy do oczyszczania powietrza ze szkodliwych pyłów, w tym pyłu PM-10, a także alergenów i groźnych bakterii. Urządzenie do oczyszczania powietrza można kupić w różnych wersjach z wieloma filtrami. Aktualny ranking oczyszczaczy można znaleźć tutaj. Dostosowuje się je do naszych potrzeb, dlatego możemy zakupić oczyszczacz powietrza z jonizacją lub z nawilżaniem.

Nawilżanie powietrza jest bardzo potrzebne, zwłaszcza kiedy mamy w domu małe dzieci. Wtedy w urządzeniu zamontowany jest specjalny pojemnik na wodę. Po filtracji powietrza urządzenie tworzy w środku mgiełkę, która wraz z oczyszczonym powietrzem wydostaje się z urządzenia za pomocą wentylatorów.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza niezależnie od rodzaju ma wbudowany w sobie wentylator. On inicjuje obieg powietrza, dzięki czemu do oczyszczacza dostaje się powietrze. Tam jest ono filtrowane przez różne rodzaje filtrów, które w zależności od modelu występują po sobie w kilku sztukach. Zasysane powietrze, które zostanie już przefitrowane „wraca” do pomieszczenia w oczyszczonej postaci.Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz może dodatkowo jonizować powietrze lub je nawilżać, w zależności od zaawansowania danego modelu. Taki schemat pracy jest bardzo wydajny i skuteczny, ponieważ powietrze już raz oczyszczone nadal jest zasysane przez urządzenie, dzięki czemu mamy pewność, że jest ono stale oczyszczane.

Ze względu na różną budowę i działanie możemy wyróżnić kilka rodzajów oczyszczaczy powietrza:

  • Oczyszczacze dla alergików

Te rodzaje oczyszczaczy mają wbudowany tzw. filtr wstępny. To filtr, który można myć ręcznie i wyłapuje on największe cząsteczki pyłów, w tym widoczne pyłki roślin, ale również sierść. Dodatkowo często wyposażone są w dokładny filtr węglowy, który pozwala na lepsze wychwytywanie pyłów, które są dla nas niewidoczne. Eliminują również zarodniki pleśni i grzybów.

  • Oczyszczacze antysmogowe

Są to oczyszczacze z filtrem węglowym oraz filtrem HEPA, najczęściej klasy E10, które wychwytują pyły, w tym pył PM-10. Pochłaniają je i niwelują przy tym ich negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zmniejszają również ilość szkodliwego dla nas benzoapirenu, który unosi się w powietrzu, zwłaszcza w dużych miastach.

  • Oczyszczacze z jonizatorami powietrza

Oczyszczacze tego typu mają wbudowane w sobie generator jonów. Wytwarzane jony ujemne uwalniane są do pomieszczenia, dzięki czemu niwelują negatywny wpływ jonów dodatnich. Dodatnie jony wytwarzają środowisko, w którym rozwijają się groźne dla nas grzyby i wirusy. Jonizacja sprawia, że przefiltrowane powietrze wolne jest od pyłów, ale również od chorobotwórczych cząsteczek. Polecane są oczyszczacze powietrza wraz z jonizacją zwłaszcza dla osób, które mają obniżoną odporność oraz dla dzieci.

  • Oczyszczacze powietrza z nawilżaniem powietrza

Nawilżacza powietrza wykorzystywany w urządzeniach pozwala na dodatkowe nawilżenie już oczyszczonego powietrza. Dzięki pojemnikowi na wodę oczyszczacza za każdym razem, kiedy skończy proces zasysania i oczyszczania powietrza, wydmuchuje również mgiełkę. Para wodna miesza się z powietrzem, przez co lepiej nam się oddycha. Jest zalecany zwłaszcza do domów z małymi dziećmi. Taki oczyszczacz sprawia, że znacznie przyjemniej nam się oddycha, zwłaszcza zimą, kiedy powietrze w mieszkaniach potrafi być bardzo suche przez włączone grzejniki. Na naszej stronie głównej znajdziecie listę artykułów AGD wartych uwagi

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Niezależnie od tego jaki oczyszczacz wybierzemy, warto zapoznać się z jego funkcjami oraz z rodzajami użytych filtrów, by dobrać odpowiednie urządzenie dla nas. Na naszej stronie znajdziecie najlepsze oczyszczacze powietrza

O filtrach można przeczytać w artykule: „Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza. Klasy filtracji”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here