Filtry jakie możemy znaleźć w oczyszczaczach powietrza są zbudowane z włókna poliestrowo-szklanego. Dzięki nim filtr jest w stanie wychwycić bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń.
Takie mikroskopijne cząsteczki są zatrzymywane w środku filtra, dzięki czemu nie wydostają się one na zewnątrz. Filtry są sklasyfikowane co do ich skuteczności w wychwytywaniu zanieczyszczeń. Im wyższa klasa filtra, tym lepsze jest ich działanie. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom filtrów powietrza.
Jakie zanieczyszczenia usuwa filtr HEPA?
Filtry HEPA usuwają takie zanieczyszczenia jak:
- Pyły zawieszone o wielkości 0,001-40 μm, w tym pyły PM 2,5 i PM 10
- Bakterie o wielkości 0,2-60 μm
- Wirusy 0,02-0,3 μm – grypy oraz odry.
- Pyłki roślin 10-1000 μm
- Sierść 3-12 μm
- Roztocza kurzu 100-300
Pamiętajmy, że HEPA nie pochłaniają zanieczyszczeń gazowych, dlatego nie oczyszczą powietrza np. z dymu papierosowego.
Rodzaje filtrów powietrza: klasyfikacja HEPA
Filtry HEPA posiada swoją klasyfikację ze względu na ich skuteczność w wychwytywaniu pyłów oraz chorobotwórczych cząsteczek. Należy pamiętać, że nazwy klas filtrów są bardzo ważne. Nazwy EPA dotyczą niższych klas filtrów HEPA, czyli H10 do H12. Skrót HEPA odnosi się do najwyższych i najnowszych klas HEPA – H13 i H14. Są to filtry HEPA o największej czułości jeśli chodzi o wychwytywanie cząsteczek takich jak pyły w tym PM10 oraz grzyby i pleśnie.
Dodatkowo wyróżniamy również filtry ULPA, tzw. filtry całkowite, które montowane są w pomieszczeniach, które muszą być bardzo dobrze oczyszczane i mają restrykcyjne wymogi co do czystości powietrza. Wychwytują one praktycznie 99,9% zanieczyszczeń i stosowane są w przemyśle. W warunkach domowych nie są one konieczne, a w urządzeniach do takiego użytku najczęściej spotkamy się z filtrami HEPA i EPA.
Filtry podzielone są na klasy:
- EPA E10 o skuteczności 85%; wykorzystywane w odkurzaczach i oczyszczaczach powietrza oraz klimatyzatorach.
- EPA E11 o skuteczności 95% także wykorzystywane w oczyszczaczach powietrza.
- EPA E12 o skuteczności 99,5%, które oprócz urządzeń do oczyszczania powietrza mogą być również wykorzystywane w szpitalach i laboratoriach.
W wyżej wymienionych klasach filtrów nie jest określona skuteczność miejscowa.
Jeśli zależy nam na skuteczności miejscowej, to warto wybrać filtry HEPA o wyższej klasie. Polecane są dla alergików oraz małych dzieci filtry HEPA H13, HEPA H14, których skuteczność wynosi kolejno 99,95% i 99,995%. Skuteczność miejscowa w wychwytywaniu chorobotwórczych cząsteczek ma taką samą wartość. Tego typu filtry wykorzystywane są także w przemyśle.
Bardzo nowoczesne filtry ULPA wykorzystywane są w miejscach, gdzie wyjątkowo ważna jest czystość powietrza i rzadko można znaleźć je w domowych oczyszczaczach powietrza.
Filtr ocenia się pod względem skuteczności oczyszczania pod kątem tego, jak wiele cząsteczek jest zatrzymywanych w jego wnętrzu. Im filtr jest dokładniejszy i im mniejsze cząsteczki potrafi zatrzymać, tym jest bardziej skuteczny. Do oceny jakości filtra używane są obliczenia ile cząsteczek o wielkości 0,3 µm jest przez niego zatrzymywanych.
Filtr HEPA, a także inne filtry, w tym filtr w węglem mają swój czas eksploatacji. Należy zapoznać się z ich konserwacją. Często wymieniane filtry sprawią, że oczyszczacz lepiej poradzi sobie z zanieczyszczeniami. Filtr wstępny należy regularnie myć. Filtr HEPA nie nadaje się do mycia, dlatego wraz z filtrem węglowym powinno się go wymieniać co kilka miesięcy, maksymalnie do roku. Więcej informacji na stronie https://odkurzacze-bezprzewodowe-ranking.pl/oczyszczacze-powietrza/