Wilgotność powietrza. Wilgotność względna

0
227
Wilgotność względna
Rate this post

Oprócz dobrze oczyszczonego powietrza ważne jest również to, jaka jest w nim wilgotność. Wilgotność powietrza to nic innego jak zawartość pary wodnej w powietrzu.

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu

Prawidłowa granica wilgotności powietrza w pomieszczeniach zamkniętych przeznaczonych do mieszkania wynosi 30-65%. Większa wilgotność powietrza może sprawić, że w mieszkaniu może tworzyć się grzyb. Najbardziej optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić od 40 do 60%. Wilgotność ta dobrze wpływa na lepsze oddychanie, zwłaszcza jeśli chodzi o małe dzieci, których drogi oddechowe jeszcze nie są tak dobrze rozwinięte. Jest też korzystna dla ubrań oraz mebli i książek. Zbyt niska wilgotność powietrza również jest niekorzystna, ponieważ w takich warunkach trudno się oddycha. Wilgotność w mieszkaniu nie powinna być niższa niż 30%.

Normy wilgotności powietrza określona jest w polskiej normie PN-78/B-03421. Wskazuje ona, że minimalna wilgotność powinna wynosić 30%. Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu

Wilgotność powietrza w różnych porach roku jest inna – zimą i jesienią, zwłaszcza przed okresem grzewczym, wilgotność powietrza w mieszkaniu jest znacznie wyższa. Jeśli mamy okres grzewczy, a pomieszczenie jest niewietrzone, to wilgotność powietrza jest na poziomie jedynie 20%. Ważne jest więc odpowiednie wietrzenie pomieszczenia na bieżąco.

Takie suche powietrze w pomieszczeniu doprowadza do suchości w ustach i nosi, a także doprowadza do uczucia drapania w gardle.

Zbyt suche powietrze doprowadza do powstawaniu szczelin w meblach drewnianych oraz drewnianym parkiecie.

Wilgotność powietrza może zwiększyć się po dużych opadach oraz w lecie. Może ona wtedy wynieść aż 80 do 90%. Taka nadmierna wilgotność może doprowadzać do zwiększenia się chłodu w mieszkaniu, ale również może doprowadzić nas do bólów głowy. Powoduje ona również choroby górnych dróg oddechowych. Duża ilość pary wodnej w powietrzu powoduje duże zawilgocenie, w tym zaparowane okna oraz wilgoć na ścianach, która w konsekwencji może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Przy tak dużej ilości wilgoci trudniej również wysuszyć pranie, czy świeżo umytą podłogę.

Jak możemy zmierzyć wilgotność powietrza w mieszkaniu

Aby zmierzyć wilgotność powietrza w mieszkaniu można wykorzystać mierniki, w tym miernik wilgotności i temperatury Wöhler RF 220. Jest to urządzenie przenośne urządzenie, które pokazuje jaką wilgotność powietrza jest w danym pomieszczeniu. Jest wykorzystywany również do analizy uszkodzeń budynku. 

Można dzięki niemu wykryć potencjalne skupiska pleśni w domu.

Urządzenie to potrafi również zmierzyć aktualną temperaturę w pomieszczeniu. Jest ono również bardzo pomocne do kontroli działania klimatyzatorów.

Wilgotność względna

Oczyszczacz powietrza pozwala nam także kontrolować wilgotność powietrza. Dzięki temu możemy nie tylko oczyścić powietrze, ale również zadbać o dobrą wilgotność powietrza. Dobra wentylacja w pomieszczeniu, ale również oczyszczacz powietrza z nawilżaniem powietrza pozwoli nam na optymalizację nawilżenia powietrza w pomieszczeniach na bieżąco.

Wilgotność względnaOczyszczacz dostosowuje się do takiej wilgotności, jaka obecnie panuje w pomieszczeniu, niezależnie od tego, czy jest sezon grzewczy, czy mamy bardzo ciepłe lato.

Różne tryby pracy dostosują się do panujących warunków w pomieszczeniu. Ma wbudowany czujnik wilgoci w pomieszczeniu, dzięki czemu nie przekroczy ona norm, a nam będzie się dobrze oddychało. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie https://odkurzacze-bezprzewodowe-ranking.pl/oczyszczacze-powietrza/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here