Odkurzacze centralne

Odkurzacz centralny to stosunkowo nowe pojęcie i zupełnie świeże podejście do tematu odkurzania, dlatego też jego konstrukcja oraz sposób działania może nie być zbyt oczywisty. Jednocześnie sam koncept jest naprawdę ciekawy, tak samo zresztą jak system działania i zdecydowanie warto się zainteresować tym tematem nieco bliżej. 

Prezentujemy więc stosowny przegląd poniżej. Zapraszamy do poznania tego rozwiązania i jego możliwości. 

 Odkurzacz centralny 

 Odkurzacze centralne to nowy koncept, który jeszcze nie zdobył szerokiej popularności. Bynajmniej nie jest to rozwiązanie, które nie ma solidnych podstaw – popularność zdobywa ono jednakże powoli dlatego, gdyż pojawiło się na rynku stosunkowo niedawno. Jak działają zatem te centralne odkurzacze i na czym polega cały system? 

Odkurzacz centralny to pełny moduł znany ze standardowego odkurzacza, czyli odpowiedni silnik, wytwarzający siłę ssącą oraz pojemnik na zanieczyszczenia, umieszczony w pewnym, jak sama nazwa wskazuje, centralnym punkcie domu czy mieszkania. Instalacja odkurzacza centralnego to jednak procedura dość skomplikowana, którą jednak wykonuje się tylko raz. Na czym ona polega? Odkurzacz centralny 

Montaż odkurzacza centralnego to dwa działania. Na początku umieszczamy sam moduł w przez siebie wybranym miejscu. Powinien być do niego w miarę prosty dostęp, a równocześnie moduł ma kilka wyznaczników dotyczących instalacji, o których należy pamiętać. Na tym jednak nie kończy się montaż odkurzacza centralnego. Drugim elementem są stosowne rury. 

Jest to cała instalacja, którą umieszcza się w ścianach danego budynku, zaś montaż tego elementu odkurzacza centralnego przypomina montaż kabli. I także jak w tym przypadku, odkurzacz centralny wypuszcza w kilku miejscach mieszkania stosowne gniazda, do których można się podłączyć. Wydaje się, że to powinno już nieco zasugerować system działania tego sprzętu. Okazuje się bowiem, że gniazdo odkurzacza centralnego ma takie same zakończenie, jak wlot workowy w normalnym odkurzaczu. W efekcie, możemy do niego podpiąć rurę z odkurzacza standardowego i rozpocząć normalne odkurzanie. Odkurzacz centralny wytwarza bowiem siłę ssącą w całej instalacji i w dowolnym jej miejscu możesz z tego skorzystać, po prostu się podpinając i odkurzając w sposób standardowy. Jak zapewne możesz się domyśleć, plusów takiego rozwiązania jest naprawdę sporo: 

  1. Odkurzacz centralny eliminuje przepinanie zwykłego odkurzacza – nie musimy mieć odpowiednio dopasowanych i działających gniazdek lub odpowiednio długiego kabla. 
  2. Centralny odkurzacz to całkowity brak przenoszenia całego modułu ssącego i worka, w efekcie – całego sprzętu. Sprzątanie staje się po prostu wygodne. 
  3. Brak ryzyka wysypania się worka lub wypchnięcia zanieczyszczeń – instalacja odkurzacza centralnego zakłada, że wydech jest w jednym miejscu. Jeśli miałaby się pojawić awaria, to wszystko wysypie się na przykład pod zlewem, blisko śmietnika, a nie na środku posprzątanego pokoju. 
  4. Jedynym ograniczeniem w sprzątaniu są gniazda do odkurzacza centralnego, choć jeśli dobrze przemyślimy instalację zawczasu, to nie powinno być żadnych utrudnień. 

Jak się więc okazuje, jest to sprzęt naprawdę wysokiej jakości, który pozwala na osiągnięcie sporego poziomu wyczyszczenia. Jednakże należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż sam odkurzacz centralny to przede wszystkim ogromna wygoda. Całe zarządzanie różnego rodzaju przepinaniem i przenoszeniem odkurzacza przestaje mieć jakiekolwiek znaczenia – proces sprowadza się tak w zasadzie do wpinania rury ze szczotką tam, gdzie mamy taką potrzebę tak w zasadzie. 

Warto jednak cały system dokładniej poznać i przemyśleć jego konstrukcję oraz zastosowanie. Zwłaszcza, że ilość gniazd może na przykład negatywnie wpłynąć na sam system ssania i jego siłę. Ponadto odkurzacz taki powinien mieć wyprowadzony wydech na zewnątrz, żeby nie zanieczyszczać otoczenia.  

Okazuje się bowiem, że jest sporo możliwości jego wdrożenia i warto zdawać sobie z nich sprawę. Możemy bowiem zdecydować się na różne worki, które zastosuje się w naszym odkurzaczu, różną moc oraz system opływu powietrza. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym rozwiązaniom. 

 Odkurzacz centralny opinie – ranking – cena 

 Cena to główny czynnik, który nas odpycha w odkurzaczu centralnym. Nic dziwnego – w zestawieniu z odkurzaczem tradycyjnym, cena odkurzacza centralnego może być znacznie wyższa, często nawet kilkukrotnie. To może wpływać negatywnie na ogólny odbiór tego sprzętu. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż sama cena i to, ile kosztuje odkurzacz centralny, to nie wszystko. Do tego dochodzą gniazdka, specjalne szufelki ssące i cała instalacja, w tym również rury. Dlatego może rodzić się pytanie – czy warto? 

Jak wskazują opinie, odkurzacz centralny to podwójna korzyść. Oszczędzamy bowiem na wymianie worków – w końcu wymieniamy go raz na jakiś czas, a sam pojemnik na kurz, o ile worki wykorzystuje, jest naprawdę spory. W pewnym momencie może nam się to zdecydowanie zwrócić. Odkurzacz centralny opinie - ranking - cena 

Jednakże, jak wskazują opinie, odkurzacz centralny to przede wszystkim ogromna wygoda, a cena schodzi na dalszy plan. Nie ma bowiem tak dużego hałasu, nie ma tyle kurzu czy brudu – całość jest naprawdę czysta i wygodna. Warto pamiętać też o braku konieczności przenoszenia całego modułu, co oczywiście pozwala na znacznie prostsze sprzątanie – przenosimy tylko szczotkę i rurę. 

Pozostaje więc odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie – jaki odkurzacz centralny powinien znaleźć się w naszym domu lub mieszkaniu? Czy jest jakiś model, który jest bardziej warty uwagi o reszty i sprawdzi się znacznie lepiej? 

Przygotowaliśmy krótki i prosty ranking, który grupuje najpopularniejsze rozwiązania. odkurzacz centralny, który się w tym rankingu znalazł, z pewnością będzie warty uwagi i sprawdzi się dostatecznie w naszym domu. Poniżej prezentujemy opisy najciekawszych modeli i zapraszamy serdecznie, do zapoznania się z ich treścią, w celu dokładnego zrozumienia możliwości tego typu propozycji. 

 Odkurzacz centralny Beam  Odkurzacz centralny Beam 

 Odkurzacze centralne beam to praktycznie najpopularniejszy wybór na rynku i modele najczęściej rozważane w tym kontekście. Odkurzacz centralny beam spełnia bowiem dokładnie wszystkie założenia i wymagania, których mamy prawo oczekiwać. Przy okazji jest to bardzo solidny wybór, a niemal każdy zestaw zawiera praktycznie pełny komplet – system centralny, usługę montażu, elementy instalacyjne, same akcesoria do sprzątania i wiele innych. W jednym miejscu zatem kupujesz kompleksową usługę montażu, dowozu i uruchomienia tego typu odkurzacza. Dlatego odkurzacz centralny beam to tak popularny wybór. Warto też zwrócić uwagę, że możemy swobodnie dobierać takie rozwiązanie, które spisze się najbardziej w naszym przypadku. Wybieramy więc siłę ssącą jednostki, jej wielkość, konstrukcję, a także zestaw akcesorii dodatkowych, takich jak tłumik wyciszający czy specjalny uchwyt. Warto też zwrócić uwagę na wydajność czy podciśnienie. Z pewnością jednak będziesz zadowolony z wyboru takiego odkurzacza, ponieważ jest to produkt solidny i skuteczny. 

 Odkurzacz centralny cyclo vac – profi – electrolux 

 Warto zwrócić uwagę, że propozycji rynkowych jest dużo więcej. Jednakże każda z nich ma inne, mocne strony, z których trzeba zdawać sobie sprawę. 

Odkurzacz centralny electrolux to temat, którego raczej nie będziemy poruszać, ponieważ właśnie marka Beam jest marką własną Electrolux. Omówiliśmy więc możliwości tego odkurzacza w poprzednim akapicie. 

Rynek jest nieco szerszy jednak, a kolejną, ciekawą jego propozycją, jest odkurzacz centralny cyclo vac. Zdecydowaną zaletą tej marki oraz jej sprzętu jest znacznie szerszy wybór dostępnych jednostek. Możemy więc znacznie dokładniej dopasować odkurzacz pod kątem swoich indywidualnych wymagań i łatwiej jest nam skomponować zestaw, bardziej dopasowany do naszych potrzeb. Przy czym warto też zwrócić uwagę, że odkurzacz centralny cyclo vac to również bardzo rozbudowany system materiałów instalacyjnych, akcesorii do sprzątania, wiele serii modeli i innych rozwiązań. To solidny wybór, z pewnością warty rozważenia. Odkurzacz centralny cyclo vac - profi - electrolux 

Ostatnią, popularną propozycją, jest odkurzacz centralny profi. Tutaj widać pewne odstawanie, jeśli chodzi o możliwości i konstrukcję od reszty rynkowych propozycji. Równocześnie jest to opcja dużo tańsza od konkurencji, co również trzeba brać pod uwagę głównie dlatego, że sam odkurzacz centralny to naprawdę spory wydatek. Dlatego też może nas interesować, by trochę obniżyć koszty montażu. W takim przypadku trzecia opcja wpisze się idealnie w Twoje cele. 

Sam zestaw sprzątający, który otrzymujesz, powinien spełnić wszystkie wymagania choć warto mieć świadomość tego, że potrzebna jest jeszcze pełna instalacja i ją również powinieneś przy okazji zakupić. Mowa oczywiście o rurach i gniazdkach. 

A jak to wygląda, jeśli chodzi o zakup odkurzacza w różnych miejscach? 

 Odkurzacz centralny Kraków – Wrocław 

 Zarówno Kraków jak i Wrocław mają na miejscu stacjonarnych dystrybutorów tego typu rozwiązań. Możesz więc wybrać się do stacjonarnego punktu i obejrzeć stosowny odkurzacz centralny na własne oczy i osobiście. Jedyne, co trzeba zrobić, to po prostu poszukać takiego dostawcy i zapoznać się z jego ofertą na miejscu. Standardowe wyszukiwanie w internecie powinno załatwić sprawę. 

Przy czym należy pamiętać o tym, że większość modeli jest sprzedawanych z montażem, zatem i tak powinien podjechać montażysta, który zajmie się pełną obsługą odkurzacza i zadba o to, by został on odpowiednio umieszczony. Zatem wybór odkurzacza stacjonarnie to tylko element całości, choć jest możliwe. 

W pojedynczych przypadkach można się też zdecydować na zakup całego modułu do ręcznego montażu i zająć się tym we własnym zakresie. Przy czym trzeba mieć świadomość, że jest to spore wyzwanie i wymaga naprawdę dużo pracy, w tym również architekta lub innego specjalisty, który zajmie się wyznaczeniem odpowiedniego miejsca na sam moduł główny. Należy się więc zastanowić dwa razy, czy gra faktycznie jest warta świeczki i opłaca się pójść w tę stronę. 

 Odkurzacz centralny Allegro  

 Na allegro znajdziesz odkurzacz centralny zarówno w zestawie jak i w wersji samego modułu lub samych akcesorii. Przy czym należy pamiętać o samym charakterze tego portalu. Z jednej strony kupując tam ryzykujesz, że trafisz na nieuczciwego sprzedawcę, czego nie zweryfikujesz przed zakupem. Z drugiej zaś strony trzeba zdawać sobie sprawę, że kupujesz model do samodzielnego montażu, gdyż zasadniczo nikt nie zaoferuje Ci montażu na aukcji. Ponadto kupujesz rozbudowany system na średnio bezpiecznym portalu, inwestując naprawdę ogromne środki. Warto się zastanowić, czy gra jest faktycznie warta świeczki. Zdecydowanie rozsądniej będzie się zdecydować na zakup u sprawdzonego dostawcy.